Jászalsószentgyörgy a Jászság legdélebb fekvésű települése a Zagyva folyó bal partján. A Zagyva valamikor szabadon folyt a község nyugati oldalán, szabályozási tervének megvalósítására csak 1940-es árvíz után került sor. A község első szálláshelye a mai településtől északra 4 km távolságra terült el. Telek néven ismeretes. 1552-ben Szolnok elestével az egész alsó Jászság török uralom alá került, de ebben a sanyargatott helyzetben sem szűnt meg a szomszédos szállások közötti állandó pereskedés.
A fejlődő állattenyésztés mind nagyobb határokat követelt, a szállások mindegyike magának szerette volna megszerezni a legelőket. Ladánnyal addig folyt a hadakozás, míg a szentgyörgyieket valósággal elüldözték helyükről. Új települési hely a Putrik-part, mely mint település már a régi térképeken is szerepel. Helye a mai templomtól 1 km távolságra volt keletre. Ma is a község legmagasabb pontja. Utána már a lakosság nem változtatta a helyét.
Az 1699-ben elrendelt összeírás anyagából ismert, hogy a sorozatos pusztulások után a község 1695-ben települt újra.
1706. szeptember 1-én Rabutin osztrák generális csapatai felégették a falut, így ismét elpusztult a község temploma; a lakosság pedig Tokaj környékére (a Rákóczi birtokig) menekült el. A templom felújítása 1701-től 1714-ig tartott, felszerelése azonban hosszú évtizedekig elnyúlt. 1786-ban a község lakói elhatározták, hogy az 1703-bn épített „kis” templom helyett egy nagyobb és a kor igényeinek megfelelő templomot építenek.
Az új templomot a régi helyén tervezték felépíteni, ezért a régi templom tornyának bontásához már 1787-ben – az új templomépítési, engedélyezési évében – hozzákezdenek. Az engedélyezéshez szükséges tervrajzot Rábl Károly gyöngyösi építőmester készítette el, s a kivitelezési munkákra is megköti a szerződést a tanáccsal. 1790-ben megköttetik az alku a mesteremberekkel, s a beszállítókkal. 1791-ben már állnak az új templom falai – melyhez a faragott köveket Deméndről, a meszet Szőllősről szállították -, s még ebben az évben elkészül a tető is. A templom 1791-ben Nagy Gábor jászapáti plébános által meg is áldatott „Szentháromság tiszteletére”. 1792-ben a hátralévő munkák jelentős része is befejeződött, s 1793-ban a torony is elkészült. Ez az évszám van feltüntetve a torony nyugati homlokzatán, mint a befejezés dátuma.
A templom barokk stílusban épült a község egyetlen jelentős műemléke. Hossza 46 m, magassága 46 m, szélessége 16 m. A templombelső érdekessége a körbefutó karzat, mellyel a férőhelygondokat próbálták megoldani. A belső berendezés egy része közköltségen készült, másrészt az ájtatos hívek jóvoltából bővült az évek során. A nagyoltár és képkerete közötti falakat fekete és szürke márványból rakta ki Pércsi János gyöngyösi mester. A tabernákulumot és a mellette levő két szárnyas angyalt, továbbá jobbról Szent István, balról Szent László szobrát Kurinszki Simon gyöngyösi képfaragó készítette. A szentély festését Szent György vitéz alakjával, valamit az orgona festését és aranyozását Farenzon Ferenc egri festő végezte.
A község kialakulása után mindig felépítették a parókiát, lehetőleg a templom szomszédságában. A jelenlegi plébánia épületének elődje a községháza építésének ideje alatt épült. A község papjai, káplánjai ebben az épületben laktak, itt tárolták 1701-től a plébánia iratanyagát.
A temetőben is vannak műemlék jellegű szobrok, sírkeresztek, feszületek. A régi temetők a templom környékén voltak. Már a Telken épült kis templom mellé is temetkeztek, és a jelenlegi templom környékén is. Ezt igazolták a templom építésénél talált leletek. Az 1766-i püspöki látogatás alkalmával már olyan rendelkezés született, hogy a temetőt egészségügyi okok miatt a községen kívül kell nyitni. Ezt sürgette az is, hogy az akkori temetkezési hely betelt. 1775-ben a község délkeleti részén hasították ki a szántóföldből a temetőt és azt 1789-ben már körülárkolták. 1850-ben nyugati irányban is bővítették a temetőt. Mai területe kb. 9 hold.
Az egyház 1963-ban építettek ravatalozót, a község pedig 1978–1982. években bevezette a vizet és betonutakat épített.
1850-től a katolikus temetőtől keletre kb. 200 négyszögöl területre temetkeztek a zsidók. Nagyon értékes márvány síremlékek voltak ebben a temetőben. A második világháború után megszűnt a temető és a síremlékek, széthordták, ezért körbekerítették a közelmúltban az elhunytak leszármazottai. A templomkert külön értékei a szobrok, melyeket a község hívői állíttattak az idők folyamán. Valamennyi műemlék. Ezek közül egy méreteiben is monumentális kőkereszt Szent János és Szűz Mária szobrával állítottak fel a templom északi oldalán. A község régi piacterén állt korábban egy Szentháromság-szobor, melyet már a második világháború után állítottak fel a templom keleti oldalán. Ezt a szobrot Szentlélek szobornak is nevezik. Mellette áll a templom tornyáról levett vasszerkezetű kereszt is, amit 1961-ben állítottak itt fel.
A templom kertjében a déli oldalon egy „Immaculáta” (Szeplőtelen Mária) kőszobor áll. A templomkert északi oldalán van egy igen értékes Szentháromság-szobor. A templomkert északi oldalán az előtérben áll az első világháborúban elesettek emlékére emelt hősi emlékmű. Szintén a templomkert északi oldalán áll a háttérben a szép kivitelezésű Lourdesi barlang. A templommal szemben a plébánia mellett a Zagyva folyó lejáratánál áll Nepomuki Szent János szobra, aki a vízen járók védőszentje volt. Korábban a régi zúgónál állt, már a háború után helyezték át.
A település műemlék jellegű épülete még az 1825-ben épült vízimalom.
A községben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal hivatalos nyilvántartása szerint nincs régészeti lelőhely, azonban a különböző források utalnak néhány régészeti leletre. A településen többször is végeztek ásatást, ezek régészeti leletei a Nemzeti Múzeumban és a szolnoki Damjanich Múzeumban találhatók.
Legfontosabb régészeti lelőhelyek:
- Rézkor: Borsa-halom
- Bronzkor: Piactér
- Kora vaskor: Grünhut téglavető
- Kora avarkor: Grünhut téglavető
- Szamata: Vadas és Telek dűlő, Gajdos tanya, Borsa-halom
- Árpád-kor: Telek dűlő
- Középkor: a község belterülete, a templom körül
(Megjegyzés: Hild Viktor a századfordulón folytatott ásatást a Grünhut téglavetőben.)
A Telek dűlőben került elő 1994-ben a nagyjelentőségű ezüstkincs, mely körülbelül 22 ezer darab Zsigmond korabeli dénárt tartalmazott.